BMGK’dan ateşkes tasarısına onay

Yayınlama: 11.06.2024
A+
A-

Rusya ise “çekimser” kaldı. Kararda, diplomatik çabalara işaret edilirken, 31 Mayıs’ta Biden’ın sunduğu 3 aşamalı teklif memnuniyetle karşılandı. İsrail’in, Biden’ın teklifini kabul ettiği belirtilen kararda, Hamas’a da teklifi kabul etme ve uygulama çağrısı yapıldı.

Kararda ilk aşamada hemen ateşkes, kadın, yaşlı ve yaralı esirlerin serbest bırakılması, Filistinli esirlerin takas edilmesi, İsrail güçlerinin Gazze’de nüfus bulunan yerlerden çekilmesi, insani yardımın artması, temel hizmetlerin yeniden inşası, Filistinli sivillerin Gazze’nin kuzeyi dahil tüm şerit genelinde evlerine dönmesinin ve uluslararası toplumun gerekli konut katkısı yapmasının sağlanacağı kaydedildi. Tarafların anlaşma hükümlerine uymasının önemi vurgulanarak, BMGK ve BM üyelerinden destek istendi. Kararda, iki devletli çözüme destek verilirken, Gazze Şeridi ve Batı Şeria’nın Filistin Yönetimi altında birleşmesinin önemine işaret edildi. ABD, 7 Ekim’in bu yana Gazze’de ateşkes talep edilen karar tasarılarını veto ediyordu.

Hamas, “BMGK kararındaki kalıcı ateşkes, İsrail’in Gazze’den tamamen çekilmesi, esir değişimi, yeniden inşa ve sivillerin dönüşü” hususlarını memnuniyetle karşıladığını duyurdu.

Blinken’dan yakın markaj

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Başkan Joe Biden’ın Gazze Ateşkes Planı için bölgesel müzakerelerde bulunmak üzere 7 Ekim’den bu yana 8. kez Ortadoğu’ya gitti. İlk durağı Kahire’de Mısır lideri Sisi ile bir araya gelen Blinken, ardından geçtiği İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu ile görüştü. Blinken, ABD’li rehinelerin aileleriyle de bir araya gelecek.

Kılıç: Memnuniyet verici bir karar

Cumhurbaşkanı Güvenlik ve Dış Politika Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) “Gazze’de ateşkes” karar tasarısının kabul edilmesine ilişkin, “BMGK’de ‘ateşkes’ oylamasında çıkan sonuç, her ne kadar geç kalınmış bir karar olsa da memnuniyet vericidir. Bu kararın bir an evvel yürürlüğe girmesi ve ateşkes sürecinin başlaması için uluslararası desteğin acilen sağlanması gerekmektedir” ifadelerini kullandı. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Gazze’de aylardır devam eden zalimliğin ve insanlık dışı soykırımın sona ermesi için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde üzerimize düşeni yapmaya her zaman hazırız” dedi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.