4 mevsimin 2’si artık yok

Yayınlama: 10.06.2024
A+
A-

GÜLDEN ÇOKTAN/İSTANBUL –Şen, Türkiye, Yunanistan, İspanya, Portekiz gibi ülkelerde eskiden Akdeniz tipi iklimin hakim olduğunu ancak bu ülkelerin iklim değişikliğinin etkisiyle Tropik iklime doğru kaydığını söyledi. Bu değişimi Prof. Dr. Şen şöyle anlattı:

SADECE YAZ VE KIŞ

“Tropik iklim, yüksek basıncın ve sıcağın olduğu iklimdir. 30 derece enlemlerinin hepsi çöldür. Çünkü bastırıcı bir enlem var. Ve bunun nedeni de ekvatorda ısınan hava yükselerek kuzeye ve güneye doğru gidiyor. 30 derece enlemlerde aşağıya iniyor. Aşağıya indiği için o bölgeleri çöl haline getiriyor. Kuru ve sıcak bir hava kütlesi var. Bu küresel ısınmadan dolayı yaşanan 1-2 derecelik artış ekvatordan yükselen hava tropopoza kadar çıkıyor. Tropopozdan daha yukarı çıkamadığı için kuzey ve güneye geliyor. 30 derece enlemlerinden aşağıya iniyor.

Marmara Gölü’nden buğday tarlasına

SONBAHAR VE İLKBAHAR…

30 derece enlemlerindeki tropik iklim kuzeye doğru kaymaya başladı. Bize doğru, İtalya’ya, Yunanistan’a doğru. Şimdiye kadar 150 km kaydı. Bizimle arasındaki mesafesi ise 400-500 km. İleride küresel sıcaklığın 1 ila 2 derecenin üzerine çıkması durumunda bu hücre daha da genişleyecek ve 200-300 km daha kuzeye doğru kaymaya başlayacak. Bizim enlemlere yaklaşacak. Türkiye artık o Akdeniz ikliminden çıkıyor, yarı tropik veya yarı kurak iklime doğru girmeye başladı. Sonbahar ve ilkbahar ortadan kalktı, kış ve yaz diye 2 mevsime doğru gidiyoruz. Bu durum gece sıcaklıklarını yükseltecek. Son zamanlarda tropik sıcaklığa erişen şehir sayımız da çok arttı. İstanbul da bu şehirlerin arasında.İki mevsim küresel ısınmadan kaynaklı tropik iklimin kuzeye doğru kayması nedeniyle ortadan kalktı.”

AŞIRI SICAKLAR GELİYOR

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Salı gününden itibaren Batı bölgelere aşırı sıcaklar geliyor. Özellikle Salı Çarşamba Perşembe günleri Marmara-Ege-Batı Akdeniz ve Güneydoğu da etkili olacak. İstanbul dahil 35 ve 40 derecenin üzerinde sıcaklıklar olacak. Aşırı sıcaklar da doğal afettir. Kendinizi koruyun.” ifadelerini kullandı.

Memur ve emekliler dikkat: 1 aydan az süre kaldı! İşte masadaki zam oranı

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.