“İİT üye ülkeler arasındaki ticaret oranımızı yüzde 25’e çıkarmamız gerekiyor”

Yayınlama: 11.06.2024
A+
A-

TPS-OIC Ticaret Müzakereleri Komitesi (TMK) 3’üncü Bakanlar Toplantısı, 42 ülkenin temsilcileri ve Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın katılımı ile gerçekleşti. Toplantıda İsrail’in yaptığı katliama değinen Bolat, “İsrail tüm dünyanın gözleri önünde başta Gazze’de, sonrasında Refah’da asrın en hoyrat katliamlarından birini yapıyor. Gazze’yi devasa bir çocuk mezarlığına çevirdiler. İsrail yönetiminin, daha fazla kan dökülmeden, daha fazla çocuk, daha fazla kadın ölmeden, insanlığa dair umutlar daha fazla kaybolmadan bir an önce bu vahşetin durdurulması gerekiyor” dedi. Öte yandan, 2023 yılında, İslam İşbirliği Teşkilat (İİT) ülkelerinin toplam ihracatı 2022’ye oranla yüzde 1,9 gerilediğini vurgulayan Bolat, “Bu düşüş çok büyük değil tabi ki, ancak bizi yakından ilgilendiren çok önemli başka bir istatistik var. Son beş yılda, İİT üye ülkeler arasındaki ticaret oranımız yüzde 20 civarında seyrediyor. Hâlbuki İİT 2025 Eylem Planında, üye ülkelerin ticareti yüzde 25’e çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

“İsrail Gazze’yi devasa bir çocuk mezarlığına çevirdi”

TPS-OIC Ticaret Müzakereleri Komitesi (TMK) 3’üncü Bakanlar Toplantısında konuşan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “Üye ülkelerin 42 temsilcileri ve ticaret bakanları olarak buradayız. Malumunuz 7 Ekim’den bu yana İsrail tüm dünyanın gözleri önünde başta Gazze’de, sonrasında Refah’da asrın en hoyrat katliamlarından birini yapıyor. Gazze’yi devasa bir çocuk mezarlığına çevirdiler. Kuvözdeki bebekleri öldürecek, hastaneleri, ibadethaneleri bombalayacak, yardım malzemesi götüren kamyonlara saldıracak, gıda sırası bekleyen masum sivillerin tepesine bomba yağdıracak kadar insanlıklarını kaybettiler. İsrail yönetiminin, daha fazla kan dökülmeden, daha fazla çocuk, daha fazla kadın ölmeden, insanlığa dair umutlar daha fazla kaybolmadan bir an önce durdurulması gerekiyor. İslam dünyası diğer krizlerden farklı olarak, birlik ve beraberlik içinde bir duruş sergiledi. Saldırılar başladıktan kısa bir süre sonra yapılan Arap Ligi Zirvesi, İslam İş Birliği Teşkilatı Liderler Zirvesi, Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı,15’inci İslam Zirvesi ve son olarak iki gün önce düzenlenen, D-8’in bu gündemle olağanüstü toplanan Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda İslam dünyası Filistin’e desteğini net bir şekilde ortaya koymuştur” şeklinde konuştu.

“İİT üye ülkeler arasındaki ticaret oranımızı yüzde 25’e çıkarmamız gerekiyor”

Ticaret Bakanları olarak Filistin’e desteğin göstermesi gerektiğini vurgulayan Bolat, “Deklarasyonda tepkimizi net bir şekilde göstermemiz gerekiyor. Biz, aramızda 9,5 milyar dolarlık ticaret hacmi olmasına rağmen İsrail ile ticareti durdurduk. Biz sebeplere riayet ederek elimizden geleni yapacağız. Dünya Ticaret Örgütü Nisan ayı “Küresel Ticaret Görünümü ve İstatistikleri” raporuna göre; dünya mal ticaret hacminin, 2024 yılında yüzde 2,6 oranında büyümesine rağmen tarihî ortalamanın olan yüzde 5’in altında gerçekleşmesi beklenmektedir. Uluslararası Para Fonu (IMF) 2024 yılı Nisan ayı “Küresel Ekonomik Görünüm” raporuna göre 2024 yılı küresel büyüme tahmini, Ocak ayındaki tahmine kıyasla, yüzde 0,2 yukarı çıkarmıştır. 2025 yılı beklentisi ise yüzde 3,2 olarak sabit bırakılmıştır. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ülkeleri de bu düşüşten nasibini aldı. 2023 yılında, İİT ülkelerinin toplam ihracatı 2022’ye oranla yüzde 1,9 geriledi. Bu düşüş çok büyük değil tabi ki, ancak bizi yakından ilgilendiren çok önemli başka bir istatistik var. Son beş yılda, İİT üye ülkeler arasındaki ticaret oranımız yüzde 20 civarında seyrediyor. Hâlbuki İİT 2025 Eylem Planında, üye ülkelerin ticareti yüzde 25’e çıkarmamız gerekiyor. Bu hedefimizi gerçekleştirmekten henüz uzak olduğumuzu üzülerek görüyorum” ifadelerini kullandı.

“Ülkelerimiz arasındaki ticareti artırmak için en önemli aracımız tercihli ticaret anlaşmalarıdır”

İİT Genel Sekreterliğinin 10 yıllık yeni eylem planı hazırlıklarını başlattığını belirten Bolat, “Yeni planda, yüzde 25’in de ötesinde bir hedef belirlememiz gerektiği kanaatindeyim. Zira Teşkilatımızın Şartında çok açık ve net bir ortak pazar hedefi var. Ancak bu hedefi yakalamak için somut adımlar atmamız gerekiyor. Ülkelerimiz arasındaki ticareti artırmak için en önemli aracımız tercihli ticaret anlaşmalarıdır. Malumunuz İİT Üye Ülkeleri Arasında Tercihli Ticaret Sistemi, 1 Temmuz 2022 itibariyle uygulamaya konuldu. Ancak İİT içi ticareti yüzde 25’in ötesine taşımak istiyorsak ki amacımız bu sadece 13 ülkenin taraf olduğu, ürün sayısının sınırlı olduğu bir anlaşma ile bunu yapamayız. Taraf ülke sayısını arttırmak en basit çözüm. Ancak gerçeklerle de yüzleşmek lazım. Son 20 yıldır yer yıl İSEDAK Toplantılarında üye ülkeler, TPS-OIC Anlaşmalarına taraf olmaya davet ediliyor ve geldiğimiz nokta 13 üye ülke anlaşmaya taraf konumunda. Demek ki var olan Anlaşmalar üye ülkeler için yeterince cazip değil” diye konuştu.

“Anlaşmanın geleceğine ilişkin istişare süreci de hiçbir ülkeyi dışarıda bırakmamalı”

17 yıl aradan sonra TPS-OIC’in geleceğini ve muhtemel yeni işbirliği alanlarını istişare etmek için toplandıklarını ifade eden Bolat, “Bu noktada, önemli gördüğüm bir hususu vurgulamak isterim. Mademki bütün müminler kardeştir, insan kardeşini dışarıda bırakmaz, anlaşmanın geleceğine ilişkin istişare süreci de hiçbir ülkeyi dışarıda bırakmamalı; tüm üye ülkelerin katılımına açık olmalı” diyerek sözlerini tamamladı.

‘İsrail’in uluslararası hukuka ve insan haklarına aykırı politika ve uygulamalarına karşı birlik olmaya çağırdık’

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üyesi Devletler Arasında Tercihli Ticaret Sistemi (TPS-OIC) Ticaret Müzakereleri Komitesi 3’üncü Bakanlar Toplantısı’nın kapanışında konuştu. Türkiye’nin İstanbul’da çok önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptıklarına işaret eden Bolat, etkinlik çerçevesinde İİT üyesi kardeş ülkelerin bir araya geldiğini belirtti.

Bolat, “Teşkilat bünyesinde gerçekleştirdiğimiz toplantılarımızda İsrail’in Filistin halkına, genç, yaşlı, kadın, çocuk ayırmadan göstermiş olduğu katliamları en sert şekilde lanetleyerek, tüm üye ülkeler olarak tüm dünyayı İsrail’in uluslararası hukuka ve insan haklarına aykırı politika ve uygulamalarına karşı birlik olmaya çağırdık. Hemen ve koşulsuz olarak kalıcı bir ateşkesin sağlanması ve Gazze’ye yardımların derhal başlaması, kesintisiz şekilde devam etmesi en büyük arzumuz” dedi.

TPS-OIC Ticaret Müzakereleri Komitesi altında kıdemli memurlar ve bakan düzeyinde gerçekleştirilen toplantılarda, çok sayıda üst düzey temsilcinin bakan ve bakan yardımcılarının bulunduğu bilgisini veren Bolat, ülke katılımcılarına teşekkür etti.

“Yeni fırsatları ortaya koyma konusunda Türkiye olarak son derece kararlıyız”

17 yıl aradan sonra düzenlenen ve 2 gün süren toplantının katılımcı ülkelerle ticaret işbirliği konularında önemli istişareler düzenlenmesine vesile olduğuna işaret eden Bakan Bolat, “Toplantı çerçevesinde Türkiye, Teşkilatın ticaret gündemine ilişkin beklentilerini üye ülkelerin dikkatine sunma fırsatı buldu. Mevcut tercihli ticaret sisteminin mal ticaretine ilişkin ürün kapsamının genişletilmesinin yanı sıra ‘ticaretin kolaylaştırılması’, ‘yatırımların ve hizmetlerin kolaylaştırılması’ başlıklarında İslam ülkeleri arasında yeni bir müzakere turunun başlatılmasının gerekli olduğunu paylaştık. Bundan sonraki süreçte, diğer üye ülkeler ile iş birliği içerisinde atılacak adımlara bilahare karar vereceğiz. Bu çerçevede, önümüzde yoğun bir çalışma dönemi bizi beklemekte. Gerek ticaret müzakereleri komitesi içerisinde gerekse uluslararası kuruluşlarla işbirliği yaparak tüm üye devletlerin lehine olacak yoğun bir çalışmayla yeni bir müzakere dönemini hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Bolat, “İslam Dünyası’nın haklarını ve menfaatlerini korumak, üye ülkeler arasında ticaret dahil birçok alanda iş birliği ve dayanışmayı güçlendirmek, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın temel hedefleridir. Son 5 yılda, İİT üyesi ülkeler arasındaki ticaret yüzde 20 civarındadır. Oysa, dünya nüfusunun dörtte birini teşkil eden bu ülkeler için bu oran potansiyelin çok altında kalmaktadır. İİT ülkeleri arasındaki ticaretin 2025 yılı itibarıyla yüzde 25’e çıkarılması, çok uzun zamandır gündemde yer almakta. Bu yüksek hedefe ulaşmak için somut adımlar atmamız ve elimizdeki imkanları en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Bu amaçla, yeni fırsatları ortaya koyma konusunda Türkiye olarak son derece kararlıyız” şeklinde konuştu.

“Aldığımız kararlar ve yaptığımız toplantılarla, İİT küresel ticarette öncü rol olmaya devam edecek”
1 Temmuz 2022 tarihi itibarıyla yürürlüğe giren İslam İşbirliği Teşkilatı Tercihli Ticaret Anlaşması’nın halihazırda ticaret gündeminin en önemli araçlarından bir tanesini oluşturduğunu dile getiren Bolat, “Anlaşmayı henüz uygulamayan ülkelerin de bu sisteme dahil olmaları gerekiyor. Aldığımız kararlar ve yaptığımız toplantılarla, İİT küresel ticarette öncü rol olmaya devam edecek, işbirliğini farklı boyutlara çıkaracaktır” dedi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.