Klasik savaş taktikleri geride kaldı! Saldırıyı göremiyorlar bile, tek seçenek kaçmak

Yayınlama: 10.06.2024
A+
A-

İki buçuk yıl önce başlayan ve 21. yüzyılın en büyük savaşı olan Rusya’nın Ukrayna’yı işgali klasik savaş taktiklerini adeta yeniden yazdı. Savaşın başında Rus ordusu kilometrelerce uzunluğundaki tank konvoylarıyla Kiev’e girip yönetimi düşürmeye çalıştı ancak Kiev kanadı Drone ve İHA’larla Rusları bozguna uğrattı. Türkiye’nin gönderdiği Bayraktar TB2 SİHA’sı Rus ordusunun geri çekilmesinde önemli rol oynarken, Ukrayna halkı Bayraktar için şarkı dahi yazdı.

SU-57 VURULDU

Ukrayna, cephe hattından yaklaşık 600 kilometre uzaklıktaki Rus hava üssünde konuşlanmış bir Su-57 savaş uçağını vurduğunu iddia etti. Su-57, Rusya’nın en gelişmiş savaş uçağı. Açıklama, ABD ve Almanya’nın kısa süre önce Kiev’e tedarik ettikleri uzun menzilli silahlarla Rusya topraklarındaki bazı hedefleri vurma izni vermesinin ardından geldi. ABD Başkanı Joe Biden’ın Amerikan silahlarının Ukrayna’nın ikinci büyük kenti Kharkiv’i savunmak gibi sınırlı bir amaçla kullanılmasına izin veren talimatı uyarınca Ukrayna, Rusya içinde saldırı düzenlemek için ABD silahlarını kullanmıştı.

Kiev’in ana askeri istihbarat servisi tarafından çekilen uydu fotoğraflarından birinde, park halindeki uçağın etrafındaki beton şeritte siyah is ve küçük kraterler görülüyor. Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Müdürlüğü’ne göre saldırı cumartesi günü Rusya’nın güneyinde, cephe hattından yaklaşık 589 kilometre (366 mil) uzaklıktaki Akhtubinsk üssünde gerçekleşti.

Teslim olan askerlere infaz! Sığınaktan çıkanlara kurşun yağdırdılar

24 SAATTE 18 SALDIRI

Rus ordusu Ukrayna’daki kritik noktalardan Sumi bölgesini 24 saatte onlarca kez hedef aldı. Zelenskiy ise bölgenin Ukrayna kontrolünde olduğunu ancak Rus sabotaj saldırılarının saatlerdir devam ettiğini belirtti.

NE OLDUĞUNU ANLAYAMIYORLAR BİLE

Ukrayna kanadı aylardır Rus askerlerine dronlar ile saldırıyor, bu saldırılar kapsamında birçok Rus hayatını kaybederken bazıları da ağır yaralanıyor. Rusya bu saldırıların önüne geçmek için askerlere artık arazi motosikletleri ve araçları temin etmeye hatta tanklar için bile özel zırhlar geliştirmeye başladı. Ukrayna ordusunun yayınladığı son görüntülerde ise Rus askerlerinin dronelar tarafından yine hedef alındığı kayıtlara geçti, bazı askerlerin ise dronları ateş ederek düşürmeye ve kaçmaya çalıştıkları görüldü.

Haber Detay Görsel Slider
‘Türkler yeni bir titan üretti!’ ABD dergisi KAAN’ı F-35 ve F-22 ile kıyasladı: Farklı bir seviye
Yeni plan: Binlerce drone! ‘İnsan ve füze sayısında bizden üstünler’

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.